Historie

1. OBDOBÍ - 1992 až 1997

Na první zkoušce pěveckého kroužku FZŠ Barrandov II se sešlo 7 žáků. V tu dobu jsme ještě neměli název. Ten jsme vymysleli až po našem prvním vystoupení. Tím bylo zpívání u sochy Pegase při jejím slavnostním odhalení. Prvním opravdovým koncertem byla však Truvérská mše Petra Ebena v divadélku školy. Byl to velký úspěch a zážitek, pro velký zájem jsme museli udělat čtyři představení. A pak jsme si začali vytvářet náš osobitý repertoár: české a moravské lidové písničky a balady, irské a skotské písně a vlastní úpravy folkových písní. K největším úspěchům a oceněním z tohoto období zcela jistě patří několik vítězství v soutěži Smíchovský klíč, nebo nahrání písničky Podívej, táto, svítá od Ivana Hlase na jeho album LP 93. V této době jsme založili také skupinu NÁSTROJE, se kterou hrajeme trochu jiný repertoár. Pegas v této době často měnil složení a počet svých členů - bylo to období krásného hledání.

 

2. OBDOBÍ - 1997 až 2001

Když se na konci páté třídy školního roku 1997/98 rozhodovaly děti jestli půjdou do výtvarné, hudební nebo normální šesté třídy, vybraly si spíše podle svých kamarádů, nežli podle skutečného zájmu o hudbu. O to více mi připadá jako zázrak to, co se v těch letech podařilo. Pegas tvořili žáci jedné jediné třídy - třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy a Semorád byl jejich třídní. Díky tomu, že jsme se viděli denně, že jsme mohli zkoušet 3 hodiny týdně, že jsme spolu jezdili na školy v přírodě, hory, výlety, na vodu, díky tomu se nám povedla spousta krásných věcí a máme na co vzpomínat. Každoročně jsme velmi úspěšně zpívali na přehlídce dětských pěveckých sborů Rolničkové svátky písní, nazpívali jsme videoklip s Annou K a Ivanem Hlasem pro pořad ČT Pomozte dětem, zvítězili jsme v kulturní části Pražských dětských olympijských her, účinkovali na Schole Pragensis, na Evropských dnech hudby na Staroměstském náměstí,…. Díky spolupráci se SZUŠ Music Art, máme první CD "Takhle nějak to bylo...".

 

3. OBDOBÍ - 2001 až 2008

Po krásném koncertu k 10. výročí založení naší školy, na kterém vystoupila řada bývalých členů, jsme si řekli, že je škoda nepokračovat dále společně. Od té doby Pegas tvoří jak zakládající členové Honza Janoušek, Tomáš Lembacher, tak i "chasa" - Štěpka Bartůňková, Petr Chlumský, Dejna Kavalírová, Iva Prpičová, Štěpán Coufal a dalších více než 50 členů různého věku od čtyř do dvacetipěti let. Každoročně jezdíme na pěvecké soustředění, natočili jsme vánoční CD V Betlémě se svítí s vlastními úpravami lidových koled, pokračujeme v koncertování. Díky tomu, že vystupujeme i pod hlavičkou SZUŠ Music Art, jsme zpívali ve Smetanově síni Obecního domu, v Rudolfinu a také dvakrát u pana prezidenta na Pražském hradě a v Lánech. V roce 2004 jsme se zúčastnili mezinárodního hudebního festivalu v Budapešti, v roce 2005 jsme zpívali na krásném vánočním koncertu v Boby-centru v Brně. Natočili jsme CD - dárek: Malý dárek Vánoční , na kterém jsou dvě písničky - Vánoční od Ivana Hlase a Kolik je na světě od Jana Vodňanského a Petra Skoumala, sólo zpívá Lucie Kušnírová. Jako každý rok, i v roce 2006, jsme vystupovali na Rolničkových svátcích písní, tentokrát s vlastními písničkami. V roce 2007 a 2008 jsme pilně pracovali a opět koncertovali na našich již tradičních akcích v divadélku a atriu školy. Velkým zážitkem byly např. červnové koncerty se Smikof - Charpentierovo Te Deum, Vánoční turné v Praze, Brně a Bratislavě s Českou vánoční mší J. J. Ryby, společná vystoupení Pegas + Peďas v atriu na vyvrcholení celoškolního projektu "Letem světem". Peďas je sbor pánů učitelů a paní učitelek naší školy, který s námi samozřejmě velmi spolupracuje. Vznikl v roce 2007 a uvedl se úžasným zpracováním písniček Karla Hašlera při příležitosti oslav 15. výročí založení naší školy.

 

4. OBDOBÍ - současnost ...

V září proběhl mohutný nábor nových členů mezi žáky 1. až 3. tříd. Přihlásilo se téměř 40 dětí a všechny jsme bez nějakého výběru přijali. Zkoušky mají vždy ve čtvrtek a tyto malé prcky vede se mnou kolegyně - hudebnice Mirka Illová. Vánoční koncerty 2008 byly pro naše nejmenší Pegasy prvním vystoupením. Jak můžete slyšet na našem CD, představili se naši nejmladší, stejně jako starší, pak učitelský Peďas a nakonec všichni společně. Těžko říci, kdo byl roztomilejší. :) Od ledna 2009 jsme pilně chystali nový repertoár, a po řadě akcí pro nejmenší posluchače z barrandovských MŠ, přišel velký společný koncert obou oddělení Pegasu a učitelského Peďasu. 20. května 2009 v atriu školy proběhl nezapomenutelný koncert završený asistencí kytaristů celé školy v písničce Balónové létání. Na závěr školního roku jsme ještě zpívali na vystoupení žáků školy v rámci projektu "Cestujeme v čase" a samozřejmě na koncertu kapely Nástroje v posledních dnech školy.

 

V září 2009 jsme zahájili 1. ročník tradičního minifestivalu BBL - Barrandovské Babí Léto, na kterém vystoupili barrandovští hudebníci a kapely. V prosinci samozřejmě proběhla řada vánočních představení pro děti z MŠ a nižších ročníků naší školy a hlavně dva krásné večerní koncerty 15. a 21. 12. 2009. 14. prosince jsme společně se sborem pedagogické fakulty a se SMIKOF vystupovali v Carolinu, a nakonec si 22. prosince několik vybraných členů sborů Pegas a Peďas zazpívalo na Řevnické Rybofce. V roce 2010 jsme začali tvořit nový repertoár a oba sbory Pegasu - čtvrteční prcky i úterní velké děti :), vede se mnou sbormistryně Mirka Illová.

 

V roce 2013 se v Pegasu utvořil malý sbor - Rainbow voices, tvořený ze starších dětí. Ten vystupoval se svými písničkammi jak na koncertech Pegasu, tak na koncertech Nástrojů, například v klubu Mandragora. Posledním koncertem pro RV byla Noc kostelů 2014, kde zazpívali písně z muzikálu Godspell.

 

Na jaře 2015 začal Pegas nacvičovat dětskou operu O červené Karkulce. Tu předvedl rodičům i dětem z Pegásku na Noci kostelů 2015 a na konci školního roku 2014/2015 během tradičních koncertů Balónové létaní.

Kromě toho jsme pilně cvičili moderní písničky (Adele, Bruno Mars, ...) na koncert s prof. Ondrou Komárkem, s jehož dětským orchestrem jsme v autriu školy ukončili školní rok a otevřeli léto.

© 2015 by Veronika Missová (veronika.missova@gmail.com). Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now